Wpływ flawonoidów

Te roślinne związki chemiczne, występujące w większości owoców i warzyw, mogą odgrywać ważną rolę w sprawności poznawczej i zapobieganiu demencji.

W nauce podkreśla się korzyści dla zdrowia serca wynikające ze stosowania diet roślinnych, takich jak dieta śródziemnomorska, MIND i DASH. Teraz badacze zwrócili uwagę na to, jak dieta roślinna może zapobiegać demencji, w tym chorobie Alzheimera.

Jedna klasa składników odżywczych w roślinach nadal się wyróżnia: flawonoidy. Im więcej dowiadujemy się o roli flawonoidów w zdrowiu, tym bardziej przekonujemy się, że mogą one mieć daleko idący potencjał w ochronie starzejącego się mózgu.

Klasa sama w sobie

Flawonoidy są fitochemikaliami powszechnie występującymi w żywności roślinnej. Mają sześć podklas: antocyjanidyny, flawan-3-ole, flawanony, flawony, flawonole i polimery.

Wiele różnych owoców i warzyw zawiera flawonoidy. Największe ich ilości znajdują się w jagodach, jabłkach, owocach cytrusowych (pomarańcze, cytryny), winogronach, szpinaku, roślinach strączkowych, jarmużu, brokułach, soi, cebuli, herbacie, kakao i winie. Niektóre produkty spożywcze zawierają tylko jedną podklasę flawonoidów, podczas gdy inne mają ich kilka.

Naukowcy uważają, że flawonoidy mogą pomóc mózgowi na kilka sposobów. Na przykład, badania sugerują, że zmniejszają one ilość wolnych rodników niszczących komórki i łagodzą stany zapalne. Pewne badania wskazują, że flawonoidy mogą mieć działanie ochronne dla komórek mózgowych. Niektóre badania na wczesnym etapie wykazały, że flawonoidy mogą blokować odkładanie się blaszek beta-amyloidowych w mózgu, co jest znakiem rozpoznawczym choroby Alzheimera.

Flawonoidy mogą również zwiększać przepływ krwi w mózgu. Według różnych badań spożycie flawonoidów jest odwrotnie związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a to, co jest dobre dla układu sercowo-naczyniowego, jest również dobre dla mózgu.

Flawonoidy i żywność

Istnieje sześć podklas flawonoidów, które występują obficie w większości pokarmów roślinnych.

Podklasa flawonoidów Popularne źródła pożywienia
Antocyjanidyny jagody (czerwone, niebieskie i fioletowe), winogrona, czerwone wino
Flawan-3-ole herbata (czarna, biała, zielona, oolong), produkty na bazie kakao, winogrona, jagody, jabłka, czerwone wino
Flawanony owoce cytrusowe (pomarańcze, cytryny, grejpfruty)
Flawony pietruszka, tymianek, seler, ostra papryka
Flawonole cebula, papryka, brokuły, szpinak, jabłka, jagody, herbata
Polimery owoce jagodowe (żurawina, borówki, truskawki), wino, winogrona, czarna herbata

W grę wchodzi wiele czynników

Szeroko zakrojone badania nad flawonoidami są wciąż w początkowej fazie, ale pierwsze wyniki są obiecujące. Jednym z najbardziej znaczących do tej pory było ostatnie badanie łączące wysokie spożycie flawonoidów i niższe ryzyko zachorowania na Alzheimera i pokrewne demencje.

Wykorzystując najnowsze dane, naukowcy przyjrzeli się zwyczajom żywieniowym prawie 3000 osób, w średnim wieku 59 lat, bez oznak demencji. Przez 20 lat, ludzie z najwyższym dziennym spożyciem flawonoidów (około 297 miligramów) mieli niższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera lub pokrewnej demencji niż ci, którzy jedli najmniejsze ilości (około 123 miligramów).

Mimo to, związek między flawonoidami a zdrowiem mózgu może być kwestią przypadku. ” To może być wysiłek zespołowy wszystkich rodzajów składników odżywczych, ale flawonoidy mogą być jednym z głównych „graczy”.

Koordynacja kolorów

A więc, czy aby chronić swój mózg przed demencją powinieneś nakładać na swój talerz jak najwięcej pokarmów bogatych we flawonoidy? Według różnych opinii, nie do końca.

Standardowa rada mówi, aby przestrzegać diety opartej na roślinach w jak największym stopniu nadal ma zastosowanie, a jedzenie różnych kolorów jest dobrym pomysłem. Im więcej kolorów i rodzajów żywności można umieścić na talerzu podczas każdego posiłku, tym lepiej.

Ile to jest wystarczająco dużo? Chociaż nadal nie ma określonego zalecanego dziennego spożycia flawonoidów, dążenie do sugerowanych od pięciu do dziewięciu porcji owoców i warzyw dziennie jest dobrym celem.